آخرین بروزرسانی: یکشنبه, ۶ مهر ۱۳۹۹

برنج

برنج یکی از اصلی ترین مواد غذایی در بسیاری از کشورهای جهان می‌باشد که به عنوان یک غذای اصلی از خانواده غلات از آن استفاده می‌شود. شواهد حاکی از آن است برنج حدود ۸۲۰۰ تا ۱۳۵۰۰ سال پیش در دره رودخانه پرل چین کشف شده است.

برنج

برنج در ابتدا تنها در کشور چین وجود داشته و بعد ها از آسیای شرقی و آسیای جنوب و جنوب غربی و بعد ها توسط استعمار گران اروپایی به آمریکا نیز معرفی شد.

برنج از نظر گیاهشناسی

برنج گیاهی با ارقام زودرس، رشد متوسط و ارقام دیر رس می‌باشد. برای شناخت بیشتر این گیاه به قسمت های مختلف آن را بررسی می‌کنیم.

ریشه برنج

ریشه برنج حداکثر تا ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر به صورت سطحی و افشان نفوذ می‌کند. حداکثر رشد ریشه زمانی می‌باشد که خوشه به بار نشسته است.

ساقه

شکل کلی ساقه برنج به صورت بند بند بوده که از ستون های توپری به نام گره ساخته شده است. در بین این گره های فواصلی قرار دارد که به آن میان گره گفته می‌شود. ارتفاع ساقه برنج بین ۵۰ الی ۱۵۰ سانتی متر می‌باشد که در بهترین حالت حداکثر تا ۲۰۰ سانتی‌متر رشد می‌کند.

برگ برنج

برگ این گیاه به صورت متناوب و در دو طرف ساقه برنج قرار می‌گیرد که تعداد این برگ ها در هر رقم برنج متفاوت می‌باشد و هر چه دما در محیط بالاتر برود در بزرگتر شدن سطج برگ رابطه مستقیم دارد.

انواع برنج

برنج انواع مختلف و بسیاری دارد که در جهان بیش از ۱۲۰ هزار گونه از این گیاه وجود دارد. سازمان های جهانی و کشور های عضو در تولید این گیاه برنج را به ۵۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ نوع طبقه بندی و تفکیک کرده اند. در ایران اغلب مردم از برنج ایرانی که در شمال کشور کشت می‌شود استفاده می‌کنند که دلیل بارز آن می‌تواند عطر بسیار عالی و طعم خوب آن نسبت به سایر برنج های تولید شده در جهان اعم از هندی، اروگوئه و تایلندی می‌باشد.

برنج ایرانی

برنج ایرانی شامل گونه های مختلف و فراوانی می‌باشد که میتوان گرده، دابو، طارم، صدری، بی‌نام، علی کاظمی و… را از برخی موارد آن نام برد. برنج های سفیدرود و خزر از انواع اصلاح شده و پرورش یافته از برنج ایرانی می‌باشند.

خرید برنج | برنج هاشمی | برنج طارم  | برنج علی کاظمی