آرسنیک برنج

آرسنیک برنج

آرسنیک برنج


یکی از سمی ترین عناصر در دنیا آرسنیک میباشد. در طول تاریخ، آرسنیک در زنجیره‌ی غذایی ما نفوذ و راه خود را در غذاهای مصرفی ما پیدا کرده است. اما این روزها اوضاع بسیار وخیم‌تر از گذشته است. شیوع روز افزون انواع آلودگی‌ها موجب افزایش سطح آرسنیک در غذاها شده و خطرات جبران‌ناپذیری برای سلامت بشر پدید آورده است. برنج هم از این قائده مستثنا نبوده و دارای آرسنیک میباشد.

نگرانی درباره‌ی آرسنیک از آنجایی نشأت می‌گیرد که برنج بخش عمده‌ایی از غذای اصلی اکثر جمعیت جهان را شکل می‌دهد. یکی از سمی ترین عناصر در دنیا آرسنیک میباشد. در طول تاریخ، آرسنیک در زنجیره‌ی غذایی ما نفوذ و راه خود را در غذاهای مصرفی ما پیدا کرده است. اما این روزها اوضاع بسیار وخیم‌تر از گذشته است. شیوع روز افزون انواع آلودگی‌ها موجب افزایش سطح آرسنیک در غذاها شده و خطرات جبران‌ناپذیری برای سلامت بشر پدید آورده است. برنج هم از این قائده مستثنا نبوده و دارای آرسنیک میباشد.

آرسنیک چیست؟

آرسنیک عنصری سمی است که درصد سم آن ناچیز است و با As نمایش داده می‌شود. آرسنیک معمولا به تنهایی یافت نمی‌شود، بلکه با عناصر دیگر در ترکیبات شیمیایی خاصی وجود دارد. آرسنیک عنصری سمی است که درصد سم آن ناچیز است و با As نمایش داده می‌شود.

آرسنیک آلی: اساسا در بافت گیاهی و جانوری یافت می‌شود.

آرسنیک غیر آلی: که در سنگ و خاک یافت می‌شوند و در آب حل نمی‌شود. این نوع از آرسنیک‌ها سمی‌ترند.

آرسنیک برنج

آرسنیک و فراوانی آن

 • آب‌های نوشیدنی آلوده
 • غذاهای دریایی
 • برنج و غذاهای برنجی

چرا در برنج؟

آرسنیک به طور طبیعی در آب، خاک و سنگ یافت می‌شود، اما میزان آن در برخی مناطق بیش از مناطق دیگر است. بدین ترتیب، به سهولت در چرخه‌ی غذایی راه یافته، مقدار قابل توجهی از آن در بافت جانوری و گیاهی انباشته می‌شود که بخشی از آن توسط بشر خورده می‌شود. آرسنیک به طور طبیعی در آب، خاک و سنگ یافت می‌شود، اما میزان آن در برخی مناطق بیش از مناطق دیگر است.

چگونه ارسنیک برنج را کم کنیم؟

 • آرسنیکِ موجود در برنج را می‌توان با شستن و پختن برنج با آب تمیز که فاقد آرسنیک باشد، کاهش داد.
 • شستشو و پخت برنج در کاهش میزان آرسنیک بالقوه‌ی موجود در برنج سفید و قهوه‌ایی تا حدود ۵۷٪ موثر است.
 • البته اگر آبی که در پخت برنج استفاده می‌شود حاوی آرسنیک باشد، تاثیر آن معکوس بوده و بر میزان آرسنیک موجود در برنج می‌افزاید.
 • از پخت برنج با آب کم خودداری کنید.
 • در صورت امکان، از مصرف برنج‌هایی که در فصول خشک رشد می‌کنند، اجتناب کنید. زیرا در این فصول استفاده از آب‌های آلوده به آرسنیک شایع‌تر است.

برچسب ها:

 1. روژینا عطایی

  نمیدونستم آرسنیک برنج اینقدر خطرناکه. واقعا با روش هایی که گفتین آرسنیک برنج کمتر میشه؟

  1. کارشناس پشتیبانی

   سلام
   نیازی نیست ترسی بابت استفاده از برنج ها داشته باشید. آرسنیک خطرناک هست اما با روش پخت ما ایرانی ها خطرش کاسته میشه و ضرری نمیرسونه.


ثبت نظر