نحوه تشخیص برنج ایرانی

خرید برنج ایرانی

نحوه تشخیص برنج ایرانی


داشتن اطلاعاتی در زمینه شناخت برنج های ایرانی به شما کمک میکند تا دچار اشتباه در انتخاب برنج های تقلبی و یا ناخالص نشوید. برنج های نا مرغوب و خارجی موجود در بازار از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به برنج ایرانی دارند اما پس از پخت، کیفیتی که شما انتظارش را دارید به‌دست نخواهید آورد.

به همین‌خاطر شاید با خواندن این گزارش بتوانید از این پس محصول برنجی را خریداری کنید که به ذائقه شما نزدیک باشد.

عطر و طعم خوش برنج ایرانی

برنج های ایرانی برند های زیادی در بازار دارند که برنج هاشمی، برنج علی کاظمی، برنج صدری، برنج طارم و… بخشی از شناخته شده ترین آنها هستند. برنج ها عمدتا با توجه به نوع بذرشان به دو دسته اصلی پر محصول و کم محصول تقسیم بندی میشوند که از این میان برنج هاشمی و صدری به خاطر محصول خوب و کیفیت خوب آن در دسته برنج های پر محصول قرار دارند. برنج هاشمی از خوش عطر ترین و بهترین برنج‌های موجود در بازار است که به قول برنج فروشان میتوان به علت عطر و طعم خاص خالی خالی و بدون خورش نیز میل کرد.

برنج ایرانی

 

علائم اصلی برنج خوب ایرانی

یکی از ویژگی های برنج خوب ایرانی این است که پس از دم کشیدن دانه های برنج یک اندازه و خوش قد باشند اما این موضوع به تنهایی نمیتواند ملاک ما برای خرید نمونه مناسبی از برنج ایرانی باشد. در وهله اول توجه داشته باشید برنج خوب برنجی است که پول نباشد برای اطمینان از این مورد برنج را زیر دندان فشار دهید، برنج مرغوب نباید به راحتی و نرمی آسیاب شود.

یکی دیگر از موارد تشخیص برنج ایرانی رنگ روشن آن و عدم داشتن رده های رنگی طولی و عرضی است.

از موارد دیگر تشخیص برنج اصل ایرانی عطر و بو آن است. اگر کمی برنج را در مشت خود بگیرید و آن را بو کنید به راحتی میتوانید عطر آن را تشخیص دهید اگر به راحتی متوجه عطر آن نشدید آن را در دهانتان بجوید اگر عطر برنج زیر دندانتان مشخص شد این نشان می‌دهدکه انتخاب شما درست بوده. به‌همین‌خاطر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که فقط به بو کردن برنج اکتفا نکنید چراکه بعضی از فروشندگان بی‌انصاف در بازار، با آسیاب‌کردن مقداری برنج اصل ایرانی گرد آن را به محصولی دیگر می‌زنند و شما با استنشاق آن محصول ممکن است دچار اشتباه در خرید خود شوید.

عدم داشتن ناخالصی و ترکیب با برنج دیگر

عده‌ای از فروشندگان هم هستند که با ترکیب مقداری برنج ایرانی باکیفیت با برنج نامرغوب سعی می‌کنند مشتری را گمراه کرده و سود خوبی به جیب بزنند. برای تشخیص یک دستی برنج مقداری از آن را کف دست خود قرار دهید و با دقت به دانه های آن و مقایسه ابعاد و رنگ دانه ها از کیفیت برنج مطمئن شوید.

برنج کهنه و تازه

یکی از مواردی که در خرید برنج باید دقت کرد کهنه و یا تازه بودن دانه های آن است. برنج کهنه ‌خشک‌تر از برنجی است که به‌طور مثال امسال برداشت‌شده. این برنج رطوبتی ندارد و زمانی که شما برنج را طبخ می‌کنید، برنج، آب را به خوبی‌ به‌ خود می‌گیرد و در زمان دم‌کشیدن قد می‌کشد اما برنجی‌که امسال برداشت شده به‌خاطر اینکه در انبار نمانده و هنوز مقداری رطوبت در دانه‌های برنج وجود دارد، حین پخت به خوبی ری نمی‌‌کند. یادتان هم نرود که برنج خوب و با کیفیت علاوه بر داشتن همه این ویژگی‌ها، طعم نسبتا شیرینی‌ دارد و نشاسته‌اش هم زیاد است.

برنج دودی و نیم دانه

در میان لیست برنج‌های موجود در بازار، ۲ نمونه محصول برنج هم وجود دارد که استفاده‌های خاصی دارند. به‌طور معمول از محصول برنج برای تهیه پلو استفاده می‌شود و این کار به ۲ صورت کته یا آبکشی صورت می‌گیرد. اما ۲ نمونه برنج دودی و نیم‌دانه هم وجود دارد که از این محصولات هم می‌شود استفاده خوبی داشت. عده‌ای تصورشان بر این است که برنج دودی ضرر دارد اما این برنج همان برنج معمولی است که پس از برداشت و در مراحل خاصی توسط کشاورزان خبره دودی می‌شود. این برنج، عطر ویژه‌ای دارد و طعم خاصی هم به غذای شما می‌دهد. بد نیست بدانید خیلی از کشاورزانی که در مزارع برنج کار می‌کنند یکی از خوراک‌های محبوب‌شان، کته برنج دودی با ماست است.

غیر از برنج دودی، برنج نیم‌دانه هم در بازار عرضه می‌شود. این نوع برنج برای پخت خوراک‌هایی خاص کاربرد دارد. برنج نیم‌دانه همان برنج شکسته شده است که شاید پلوی خوبی به شما ندهد اما استفاده آن در خوراکی مثل شله زرد بسیار بجاست و طعم این خوراک را عالی می‌کند.

برچسب ها:,,,

ثبت نظر