شیر برنج

شیر برنج

شیر برنج


شیر برنج را میتوان از دسرهای اصیل و قدیمی ایرانی دانست که به عنوان وعده اصلی هم استفاده می شود. این دسر خوشمزه همانطور که از نامش مشخص است از شیر و برنج به همراه شکر تهیه می شود ، البته در تهیه شیر برنج مجلسی معمولا از خامه هم استفاده می شود. البته کیفیت برنج را نمیتوان در تهیه آن نادیده گرفت.

با میزان موادی که در این مطلب قرار گرفته است می توانید به اندازه ۴ نفر شیر برنج تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتری یا بیشتری شیر برنج تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش تهیه دسر شیر برنج با سایت امیلدان همراه باشید.

مواد مورد نیاز جهت تهیه شیر برنج

  • برنج به میزان لازم
  • ۸ لیوان شیر
  • ۱ لیوان شکر
  • نصف لیوان خامه
  • گلاب به مقدار موردنیاز
  • پودر پسته برای تزئین
شیر

طرز تهیه

برای تهیه آن ساده ابتدا خامه را از یخچال بیرون می آوریم و می گذاریم تا با دمای محیط سازگار شود و بعد برنج را در ظرفی می ریزیم و روی آن آب می گیریم و می گذاریم تا خیس بخورد.سپس آب اضافه برنج را بیرون می ریزیم.

و در قابلمه ای برنج را با ۳ لیوان آب می گذاریم روی حرارت ملایم تا آب آن تبخیر شود و فقط ۱ لیوان آب در آن باقی مانده باشد. پس از آنکه برنج نرم شد و ۱ لیوان از آب در قابلمه مانده بود و باقی آب تبخیر شده بود شیر را به برنج اضافه می کنیم.

صبر می کنیم تا برنج کاملا پخته و باز شود. بعد شکر را در نصف لیوان آب جوش می ریزیم و با قاشق هم می زنیم تا حل شود و بعد به آن می افزاییم و پیاپی هم می زنیم تا اگر شکر احیانا حل نشده است در این مرحله کاملا حل شود.

سپس گلاب را به مواد می افزاییم و مجددا مواد را مخلوط می کنیم تا طعم گلاب به کل شیربرنج برسد. اگر بخواهیم به شیر برنج خامه نیز اضافه کنیم بهترین زمان ۵ دقیقه آخر پخت است که کمی از شیر برنج را در کاسه ای می ریزیم.

می گذاریم تا کمی خنک شود و بعد خامه را به آن اضافه می کنیم و با هم مخلوط می کنیم و بعد به مواد شیر برنج در قابلمه اضافه می کنیم و هم می زنیم و پس از ۵ دقیقه حرارت قابلمه را خاموش می کنیم و یک دم کنی روی قابلمه می گذاریم.

تا در مدت ۱۰ دقیقه حسابی آماده شود و اصطلاحا جابیفتد. اگر بخواهیم آن را برای مجلسی آماده کنیم بهتر است کمی خلال بادام را ۱ ساعت جلوتر از پخت شیربرنج در آب بگذاریم تا خیس بخورد.

و بعد زمان پخت به آن اضافه کنیم. یا اگر بخواهیم شیربرنج قالبی درست کنیم باید بگذاریم تا آب آن کاملا تبخیر شود تا سفت تر بشود و بعد در قالب بریزیم و با پشت قاشق خوب فشار دهیم و بعد در یخچال قالب را قرار دهیم.

تا خودش را بگیرد و بعد در ظرف سرو آن را برگردانیم. سپس می گذاریم تا کمی شیربرنج خنک شود و در ظرف مورد نظر می کشیم و با پودر پسته که تضاد رنگی ایجاد می کند روی آن را تزئین می کنیم.

برچسب ها:,

ثبت نظر